3. Nesil Kahve

3. Nesil Kahve

1800’lü yıllardan itibaren hızlıca yayılan ve günümüzün vaz geçilmez içeceği olan kahvenin lezzeti elbette ki çeşitli evrelerden geçti. Kahvenin nasıl tüketilmesi gerektiği nasıl pişirileceği, nasıl kavrulacağı ve lezzeti gün geçtikçe daha çok önem kazandı.

Önceleri kafeinli ve çekilmiş hazır kahve tozunu kolay şekilde kaynar suyla karıştırarak içmeye alışanlar aradan geçen yüz yılda daha lezzetli ve daha yenilikçi kahve mekânları ile tanıştılar. Gittikçe yayılan zincir marka kahveciler farklı pişirme yöntemleri ile cappuccino, espresso, latte, kafeinsiz kahve gibi çeşitlerle anılmaya başladı. Artık kahve, insanlar için vazgeçilmezliğini kanıtlamıştı…

2000’lere gelindiğinde bilginin erişilebilirliği ve dünyadaki teknolojik gelişmeler kahveyi de etkiledi. Ne yediğini ne içtiğini detayları ile bilmek isteyen ve daha iyi daha organik daha sağlıklı arayışlarını yaşam felsefesi haline getiren insanlar, kahveyi geliştirmek için de farklı arayışlara girdiler.

3. dalga kahve akımında kahve bitkisinin hangi bölgede nasıl yetiştirildiğinden ne kadar kavrulduğuna, hangi tekniklerle ve hangi ekipmanlarla pişirildiğine kadar her şey itina ile düşünülüyordu. Kahve konusunda uzman damak tatları oluşuyor, egzotik aromalar ayırt edilebiliyor, asidite oranlarına göre bölge hasatları kıyaslanıyordu.

Öyle ki yeni nesil kahvecilikte kahve kavurmak bir zanaattan çok sanat haline geldi. Daha az kavrulmuş ve taze çekilmiş kahveler belli derecelerde sıcak suda özenle demleniyor ve lezzetine etki etmeyecek kâğıt filtrelerden geçirilerek tadını en doğal haliyle sunuyordu.

3. nesil kahveciler genellikle kafein oranı % 1- 2 aralığında olan Arabica çekirdeklerini tercih ederler. Bu cins kahvenin içimi daha yumuşak ve aroması daha kuvvetlidir.

Kahvenin pişirilmeden hemen önce taze taze çekilmesi aromasının daha yoğun hissedilmesini sağlar. Üçüncü nesil lezzetli kahvenizi evinizde de kolayca demleyebilirsiniz. Cam demliğinizin üzerine kahve filtresi yerleştirin, yaklaşık 10 gram kadar özel kavrulmuş kahve çekirdeğini taneleri iri kalacak şekilde öğütün ve filtrenin içine dökün. 1 su bardağı kaynar suyun önce çeyreğini 30 sn kadar sonra da tamamını üzerine ekleyin. 2 dakikaya miss gibi kahveniz hazır.

Afiyet olsun…