3. Nesil Demleme Kahve

FİLTRE – ETİYOPYA / NEKEMTE

Ülke: Etiyopya
Bölge: Wallagga / Anfilloo Dağları
Yükseklik: 1.800 – 2.400 Metre
Çeşit: Moka
Metod: Tam Yıkanmış

Kahvenin anavatanı olarak bilinen Etiyopya’nın yüksek rakımlı bölgelerinde yöre halkı, yüzlerce yıldır geçimini kahve tarımı ile sağlıyor. Bu durum kahve severler için çok değerli bir miras ve çok farklı bir tat profili vadediyor.
Deniz seviyesinden 2.400 metre yüksekte Anfilloo Ormanlarında vahşi bir şekilde yetişen ve elle toplanan moka varyetesi kahveler organik ve doğal yaşamı destekleyici sertifikalara sahip. Kuşlar için bir cennet olan bölgedeki bitki örtüsü ayrıca çeşitli böcek, memeli, orkide, sürüngen ve amfibiye de ev sahipliği yaparak erozyonu ve tarımda yüksek maliyetleri önleyici etkiye sahip.
Damakta zarif bir hissiyat yaratan bu kahve, hafif çiçeksi aromalar eşliğinde sıcakken nektarin ve hibisküs, soğumaya başladıkça da dut ve beyaz çay notalarına sahip. Afiyetle tüketiniz!

FİLTRE – NİKARAGUA / LAS HORTENCIAS

Ülke: Nikaragua
Bölge: Dipilto / Nueva Segovia
Yükseklik: 1.200 Metre
Çeşit: Bourbon
Metod: Yıkanmış
Çiftçi: Martha & Ana Albir

Las Hortencias İspanyolca ‘’gıda’’ demek. Eğer bu kahveyi, bir iki kelime ile tanımlamaya çalışsaydık ‘‘tatmin edici’’ olarak tanımlardık. Albir ailesi nesillerdir kahve tarımı ile uğraşıyor. Ana ve Martha’nın da hedefi her zaman yüksek kaliteli kahveler üretmek olmuş.
Olgunlaşan kahve meyveleri, el ile toplanarak, tarlanın yakınlarında bulunan yıkama istasyonuna getirilir. Burada silindir pulpalardan geçirilen çekirdekler 10 – 14 saat arasında fermantasyon tanklarında bekletilir. Yıkama istasyonunun bulunduğu bölgede hava çok nemli olduğu için kahve çekirdekleri kurutulmak üzere 20 dakika uzaklıktaki kurutma istasyonuna gönderilir. Burada çekirdekler, katmanlı parabolik kurutma tepsilerinde 2 hafta boyunca yavaş yavaş kurutularak paketlenmeye hazır hale gelirler.
Fincanınızda oldukça tatlı ve kremamsı bir kahve bulacaksınız. Kahveyi ilk içtiğinizde laktik bir hissiyat damağınızı kaplayacak ve size fırın sütlacı anımsatacak. Kahve soğumaya başladığında ise mandalina ve kiraz gibi meyvelerin asiditesini hissedeceksiniz. Afiyet olsun!

FİLTRE – BREZİLYA / LILITH

Ülke: Brezilya
Bölge: Cerrado Mineiro
Yükseklik: 905 Metre
Çeşit: Catuai
Metod: Natürel

Brezilya deyince öncelikle aklımıza gelen şeylerden birisidir kahve. Çünkü dünya kahve üretiminin yaklaşık %30’unu sağlar. Ancak yakın bir geçmişe kadar üretim miktarı, kaliteden daha ön plandaydı; şimdi ise kalite giderek artmaya ve bizi de şaşırtmaya başladı.
Brezilya’nın doğu kıyısından Cerrado Mineiro bölgesinden gelen bu kahvenin sıkı bir kalite politikası var. Bu Arabica varyetesi kahvelerin, SCA kalite sınıflandırmasında 80 puana sahip olması ve deniz seviyesinden en az 800 metre yükseklikte yetişmesi gerekiyor.Üretici 6 yerel kooperatiften birisine üye olmalı ve kahveler bölgedeki yetkili depolarda korunmalı. Çuvalların üzerindeki karekod ya da takip numarasını izleyerek kahvenin yetiştiği yeri harita üzerinde görebilirsiniz.
Kahve meyvesinin çekirdek üzerinde kuruması sayesinde ekstra tatlı bir lezzete sahip. Damakta ise dolgun bir hissiyat yaratan Lilith, tüm demleme metodlarına uygun bir kahve; %70 çikolata notlarına eşlik eden kavrulmuş fındık ve şeftali alt notaları ile şeker kamışı tatlılığına sahip. Afiyetle tüketiniz!