Nostaljik Gazozlar

Cachamak tarafından tarihinde yayınlandı

Kimine çocukluğudur gazoz, kimine memleketi. Lezzetinden önceBir dönem mazi oldu denilen gazozlar yeniden en lezzetli halleriyle aramızdalar. Hatırası vardır illaki. Yazlık sinemaya gitme ritüelinin bir parçasıdır mesela. Mahalle maçları gazozuna oynanınca heyecanlı olur. Tren beklerken istasyon çay bahçesinde illaki gazoz içilir…
Sevgiliye ısmarlanır gazoz, arkadaşla paylaşılır. Kapağı kendisinden değerlidir, gazoz kapağıyla alışveriş bile edilir. Eve gelen gazoz şişesi ziyarete gelmiş eski bir ahbap gibidir, güler yüzle karşılanır, başköşeye oturtulur.
Her ne hikmetse hep buzz gibidir gazoz. Dedeye bakkaldan alınan serinliktir, simitin yoldaşı, leblebinin ahretliğidir. Okul kantininde sabırsızca sıra beklemektir.
Anadolu’nun her yörenin kendine özel bir gazoz lezzeti vardır ve illaki memleket gazozudur en güzel olan. Hele gurbetlik varsa çantanızda, bir şişe gazoz size ana olur, gardaş olur, yar olur.
Hem yerlidir hem değerlidir gazoz, alırken millet kazanır, üretirken devlet. Kimselere uçup gitmez emeğiniz, huzurla içersiniz.
Şekilli şişeleri, meyveli aromaları, çeşit çeşit rengârenk etiketleri vardır gazozların. Muzlusu, zencefillisi, çileklisi… Yeşilçam filmlerinde kaybolursunuz yudumlarken, hele de fonda Belkıs Özener çalıyorsa…
Kimisi Elvan sever, kimisi Beyoğlu’ndan vaz geçemez. Niğde Gazozu denilince akan sular durulur. Neşe, Çamlıca, Hünkâr, Zafer, Kapadokya nice isimle gönlümüzü fethetmişlerdir.
Memleketimizin el emeği, göz nuru gazozları sizin de bu renkli dünyayı keşfetmenizi bekliyor…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir